117,0222

Predavanje ambasadora Finske


U utorak 27. maja 2014. godine u 15h u sali 046 na Univerzitetu Singidunum u Kumodraškoj 261,

predavanje će održati Njegova Ekselencija Pekka Orpana, ambasador Finske u Srbiji. 

Tema predavanja je: "Finnish-Serbian relations in the European framework"



Republika Finska je nordijska zemlja, koja se graniči sa Švedskom na zapadu, Norveškom na severu i Rusijom na istoku, dok Estonija leži na njenom jugu, preko puta Finskog zaliva.
Stanovništvo Finske broji oko 5.4 miliona ljudi, a većina je koncentrisana u južnom delu. Osma je po veličini u Evropi, u pogledu površine, a najređe naseljena zemlja Evropske unije. Finska je zemlja hiljada jezera i ostrva; 187.888 jezera i 179.584 ostrva, tačnije rečeno. Jedno od ovih jezera, Saimaa, je 5. po veličini u Evropi. Finski pejzaž je generalno ravničarski, sa nekoliko brda i najvišom tačkom, Halti, na 1.328 metara, koja se nalazi na krajnjem severu Laponije. Pored mnogih jezera, pejzažom dominiraju tajge (oko 75% površine zemlje) i malo obradivog zemljišta. Najveći deo ostrva se nalazi na jugozapadu, delu arhipelaga Aland ostrva i duž jugoistočne obale Finskog zaliva. Finska je jedna od malog broja zemalja u svetu koja i dalje raste. Zahvaljujući post-glacijalnom pomeranju, koje se odvija još od prošlog ledenog doba, površina zemlje raste oko 7 km2 godišnje. Finska je parlamentarna republika, sa centralnom vladom koja se nalazi u glavnom gradu – Helsinkiju i lokalnim samoupravama u 336 opština. Ukupan broj, od oko milion stanovnika, živi u oblasti Gornjeg Helsinkija (koja obuhvata Helsinki, Espoo, Kauniainen i Vantaa), a trećina BDP-a zemlje nastaje ovde. Ostali veći gradovi su Tampere, Turku, Oulu, Jyväskylä, Lahti i Kuopio. Finska je bila provincija, a zatim Veliko vojvodstvo pod Švedskom od XII do XIX veka i autonomno Veliko vojvodstvo Rusije posle 1809. Potpunu nezavisnost je zemlja dobila 1917. Tokom II svetskog rata, uspešno je branila svoju slobodu i odupirala se invaziji Sovjetskog saveza, uz gubitak jednog dela teritorije.

Tokom sledećih 50 godina, Finci su se izvanredno transformisali iz ekonomije u kojoj preovladavaju zemljoradnja i šumarstvo u diverzifikovanu industrijsku privredu; prihod po glavi stanovnika je sada jednak kao u zapadnoj Evropi. Kao članica EU od 1995, Finska je bila jedina nordijska zemlja koja se priključila Evro zoni po njenom osnivanju, januara 1999. Sa najboljim obrazovnim sistemom u Evropi, Finska je nedavno rangirana kao jedna od najmirnijih, najkonkurentnijih i za život najpoželjnijih zemalja u svetu

 

 


Univerzitet Singidunum © 2024