U petak, 4. decembra 2020. godine, Univerzitet Singidunum je bio organizator i domaćin sedme po redu Međunarodne naučne konferencije FINIZ, pod nazivom Ljudi u fokusu automatizacije procesa.
Konferencija se održala online putem Microsoft Teams platforme.
Konferenciju je otvorio prof. dr Nemanja Stanišić, rektor Univerziteta Singidunum.
Uvodni govornici ovogodišnje konferencije su bili:
- Marko Janković, predsednik Komisije za hartije od vrednosti,
- Danijela Ilić, predsednica Nacionalnog udruženja procenitelja Srbije,
- Zoran Škobić, rukovodilac sektora edukacije i koordinator međunarodne saradnje, SRRS
- Sanja Kekić, predsednica Udruženja ISACA Beograd,
- Žarko Vukadinović, predsednik Udruženje ACFE Srbija
Predsedavajući plenarnog dela su bili profesori Goranka Knežević, Zoran Petrović i Lidija Barjaktarović. Oni su se osvrnuli na aktuelne projekte Univerziteta Singidunum u oblasti poreza (Razmena iskustva Višegradskih zemalja u aktivnostima izbegavanja plaćanja poreza) podržanim grantom International Visegrad Fund i primene veštačke inteligencije u finansijama koja vodi većoj transparentnosti u finansijskoj industriji (COST CA 19130). Potom su izneli rezultate prethodnih projekata Tehničke pomoći u reformi korporativnog finansijskog izveštavanja, pod okriljem Svetske banke i Ministarstva finansija Republike Srbije. Dalje, su istakli značaj kontinuirane edukacije u saradnji sa Udruženjem internih revizora Srbije, Nacionalnim društvom procenitelja Srbije i Udruženjem sertifikovanih istražitelja prevara Srbije. I na kraju su iskoristili priliku da informišu prisutne da je Poslovni fakultet Univerziteta Singidunum dobio prestižnu univerzitetsku afilijaciju globalnog CFA Instituta. Plenarni deo je završen predstavljanjem sesija koje slede.
Profesorka Goranka Knežević, dekanka Poslovnog fakulteta u Beogradu je pozvala prisutine na sesije Naučni radovi (kojom su predsedavali profesori Nebojša Bačanin-Džakula, prorektor za nauku Univerziteta Singidunum, i Tijana Radojević, prodekanka Poslovnog fakulteta u Beogradu) i Finansijska forenzika. Ove godine je u zborniku objavljeno 29 radova, iz 10 zemalja (Armenija, Bangladeš, Bosna i Hercegovina, Francuska, Grčka, Oman, Poljska, Srbija, Turska, Velika Britanija). Profesorka Goranka Knežević je bila domaćin sesije Finansijska forenzika, koja je organizovana u saradnji sa Udruženjem sertifikovanih istražitelja prevara za Srbiju. Teme koje su bile u fokusu sesije su: u uslovima automatizacije poslovnih procesa sve je veći broj krivičnih dela, kako zbog online okruženja u kojima se odvija poslovanje nakon pojavljivanja pandemije izazvane virusom Kovid 19, tako i zbog činjenice da kriminalni um učinioca krivičnih dela uvek pronalazi nove oblike aktivnosti. Adekvatnim anonimnim studijama slučaja je odgovoreno na pitanje kako reagovati nakon indicija da postoji ili je u toku prevarna radnja.
Profesor Zoran Petrović, je kao predsedavajući sesije Računovodstvo i revizija – Računovodstvo u doba pandemije, predstavio teme u fokusu. To su bile: problem sa kojima se susreću računovođe i uticaj pandemije na promenu načina rada računovođa.
Profesori Lidija Barjaktarović i Piotr Luty sa Wroclaw University Poland su bili domaćini sesije pod okriljem projekta Razmena iskustva Višegradskih zemalja u aktivnostima izbegavanja plaćanja poreza, podržanim grantom International Visegrad Fund. Sesija je započela diskusijom u vezi otvorenih pitanja teorije i prakse, a završena prezentacijom radova (9) iz tematske oblasti projekta.
Profesor Vule Mizdraković je bio predsedavajući sesije Procenitelja, čija je tema bila Nacionalni standardi za procenu vrednosti nepokretnosti: neophodnost i perspektive mogućih izmena. Profesor Lazar Dražeta je predsedavao sesijom Digitalni HR. Profesori Jelena Gajić i Aleksandar Đorđević su bili domaćini sesije Marketing i automatizacija. Koleginica Kljajić je bila domaćin sesije Udruženja internih revizora, pod nazivom “U korak sa promenama”.
Konferencija FINIZ je nastavila da podstiče stručnjake iz privrede i naučnike da istražuju stvarne događaje i predlažu nova finansijska rešenja u funkciji umrežavanja svetskih finansijskih trendova, i izazova upravljanja rizicima.